Reálný dojezd Volkswagen ID.4 77 kW a jeho ovlivnění
Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW a baterií 77 kWh nabízí slibný dojezd, který však v praxi ovlivňuje několik klíčových faktorů. Reálný dojezd elektromobilu závisí nejen na jízdním stylu, ale také na počasí a terénu, což výrazně mění spotřebu energie ID.4. Správné nabíjení a údržba baterie pomáhají maximalizovat využití kapacity vozu.
📋 Shrnutí v bodech
- Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW a baterií 77 kWh má oficiální dojezd WLTP kolem 506-534 km.
- Reálný dojezd v ideálních podmínkách je přibližně 420-450 km při spotřebě 17,2-18,2 kWh/100 km.
- Nízké teploty pod 0 °C snižují dojezd až o 30-40 % na zhruba 340 km.
- Rychlost jízdy a využívání topení či klimatizace výrazně ovlivňují spotřebu a dojezd.
- Nabíjení DC výkonem kolem 125 kW umožňuje dobít baterii na 80 % za 28-35 minut.
Jaký je reálný dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?

Reálný dojezd elektromobilu Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW a baterií o kapacitě 77 kWh se obvykle pohybuje mezi 420 a 450 kilometry na jedno nabití. Tento údaj je nižší než deklarovaný dojezd podle WLTP, který uvádí přibližně 520 km, protože reálný provoz ovlivňuje řada faktorů včetně způsobu jízdy, venkovní teploty a využití jízdních režimů. Spotřeba energie ID.4 v běžném provozu dosahuje přibližně 17,2 až 18,2 kWh na 100 km, což přímo ovlivňuje dostupný dojezd.
Na reálný dojezd Volkswagen ID.4 77 kW mají vliv zejména:
- Vliv teploty – nižší teploty zvyšují spotřebu a snižují dojezd
- Jízdní režimy elektromobilu – režimy jako Eco pomáhají prodloužit vzdálenost
- Rychlonabíjení DC – časté využívání může ovlivnit degradaci baterie elektromobilu
- Styl jízdy a zatížení vozu – agresivní jízda zvyšuje spotřebu energie
Tento reálný dojezd elektromobilu Volkswagen ID.4 s výkonem 77 kW je vhodný pro běžné denní dojíždění i delší cesty, přičemž plánování nabíjení by mělo zohlednit aktuální podmínky a provozní styl.
Jaké faktory ovlivňují spotřebu a dojezd Volkswagen ID.4 77 kW?
Reálný dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW výrazně ovlivňují konkrétní jízdní podmínky a vnější faktory. Klíčové parametry, jako jsou jízdní režimy, venkovní teplota, rychlost jízdy a využití topných systémů, mají přímý dopad na spotřebu energie a tím i na skutečnou dojezdovou vzdálenost elektromobilu.
Jízdní režimy
Volkswagen ID.4 nabízí tři hlavní jízdní režimy – eco, normal a sport, které ovlivňují efektivitu využití energie baterie 77 kWh a reálný dojezd vozu. Režim eco snižuje maximální výkon elektromotoru a optimalizuje řízení spotřeby, čímž může prodloužit dojezd až o 10-15 %. Normal režim představuje vyvážený kompromis mezi výkonem a úsporou energie. Sportovní režim zvyšuje výkon motoru a zrychlení, což vede k nárůstu spotřeby o 20-30 % a výraznému zkrácení dojezdu. Agresivní styl jízdy s častou akcelerací v tomto režimu může spotřebu ještě více zvýšit.
Vliv počasí, rychlosti a topení
Nízké venkovní teploty pod 0 °C snižují reálný dojezd VW ID.4 až o 30-40 % kvůli vyšší energetické náročnosti topných systémů, které zahrnují jak klasické odporové topení, tak i tepelná čerpadla. Tepelné čerpadlo šetří energii přibližně o 10-20 % oproti odporovému topení, ale i tak topení a klimatizace zvyšují spotřebu o 5-15 %. Rychlost jízdy má zásadní vliv – při rychlosti 130 km/h může spotřeba vzrůst až o 40 % oproti jízdě při 90 km/h. Kombinace vysoké rychlosti a topení výrazně snižuje dojezd, zejména v zimních měsících.
| Faktor | Dopad na spotřebu energie | Dopad na dojezd |
|---|---|---|
| Jízdní režim Eco | Snížení spotřeby o 10-15 % | Prodloužení dojezdu až o 15 % |
| Nízká teplota (<0 °C) | Zvýšení spotřeby o 30-40 % | Zkrácení dojezdu až o 40 % |
| Topení/Klimatizace | Zvýšení spotřeby o 5-15 % | Snížení dojezdu |
| Rychlost 130 km/h | Zvýšení spotřeby až o 40 % | Výrazné zkrácení dojezdu |
Tip: Pro maximalizaci dojezdu Volkswagen ID.4 77 kW doporučuji jezdit v režimu eco, udržovat rychlost pod 110 km/h a omezit používání topení a klimatizace, zejména při teplotách pod bodem mrazu.
Na co si dát pozor: častou chybou je jízda vysokou rychlostí s aktivním topením v zimě, což může reálný dojezd snížit o desítky procent oproti oficiálním hodnotám. Tento elektromobil se hodí pro řidiče preferující plynulou jízdu a plánování nabíjení s ohledem na venkovní teplotu, méně vhodný je pro časté rychlé dálniční přesuny v chladném počasí bez možnosti častého dobíjení.
Jaké jsou technické parametry verze Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?

Volkswagen ID.4 s elektromotorem o výkonu 77 kW je vybaven baterií s kapacitou 77 kWh netto, která váží přibližně 495 kg a využívá moderní technologii NCM (nikl-kobalt-mangan). Tento elektromobil má celkovou hmotnost 2124 kg a rozměry 4584 × 1852 × 1612 mm, což ovlivňuje jeho aerodynamiku i jízdní vlastnosti. Elektromotor 77 kW přímo ovlivňuje dojezd elektromobilu i spotřebu energie ID.4, protože nižší výkon motoru obvykle přispívá k úspornější jízdě.
Pro lepší představu uvádí tabulka základní technické parametry verze ID.4 s motorem 77 kW:
| Parametr | Hodnota | Poznámka |
|---|---|---|
| Výkon elektromotoru | 77 kW | Střední výkon vhodný pro běžný provoz |
| Kapacita baterie | 77 kWh netto | Technologie NCM, hmotnost 495 kg |
| Hmotnost vozu | 2124 kg | Vliv na spotřebu a dojezd |
| Rozměry (D × Š × V) | 4584 × 1852 × 1612 mm | Standardní velikost SUV |
Jaký je reálný dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?
Elektromotor 77 kW a kapacita baterie 77 kWh společně umožňují reálný dojezd kolem 300 až 350 km v běžném provozu, přičemž v městském provozu lze očekávat i vyšší hodnoty díky rekuperaci energie a nižší rychlosti. Test dojezdu Volkswagen ID.4 s tímto výkonem ukazuje, že jízdní režimy elektromobilu a teplota okolí výrazně ovlivňují spotřebu a tím i dojezd.
Jak probíhá nabíjení Volkswagen ID.4 77 kW a jak rychle se baterie dobíjí?
Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW využívá dvě hlavní možnosti nabíjení – střídavé (AC) a stejnosměrné (DC). Nabíjení AC probíhá výkonem až 11 kW, což umožňuje plné dobití baterie o kapacitě 77 kWh zhruba za 7 až 8 hodin při domácím či veřejném wallboxu. Pro rychlé dobití slouží DC rychlonabíjení, které zvládne nabít 80 % kapacity baterie za 28 až 35 minut, v závislosti na výkonu nabíjecí stanice, který může dosahovat až 125-175 kW.
Nabíjecí konektory u ID.4 odpovídají standardům CCS pro DC a Type 2 pro AC, což zajišťuje širokou kompatibilitu s nabíjecí infrastrukturou. Optimální postup pro zachování životnosti baterie zahrnuje časté využívání AC nabíjení a rychlonabíjení DC omezeně na situace nouze, čímž se minimalizuje degradace baterie elektromobilu.
- Nabíjení AC 11 kW pro pravidelné dobití doma nebo v práci
- Rychlonabíjení DC do 175 kW pro rychlé dobití na cestách
- 80 % nabití baterie 77 kWh za 28-35 minut pomocí DC
- Konektory Type 2 (AC) a CCS (DC) pro širokou kompatibilitu
Jak zlepšit dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW
Pro zvýšení dojezdu elektromobilu VW ID.4 doporučuji využívat jízdní režimy elektromobilu šetřící energii a sledovat spotřebu energie ID.4 pravidelně. Vyvarujte se rychlonabíjení DC častěji než nezbytně nutné, protože může urychlit degradaci baterie. Udržování baterie v rozmezí 20 až 80 % nabití pomáhá prodloužit její životnost.
Jak ovlivňuje počasí a teplota reálný dojezd Volkswagen ID.4?

Nízké teploty výrazně ovlivňují reálný dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW, protože zimní provoz zvyšuje spotřebu energie. Vliv teploty je jedním z hlavních faktorů, proč může být dojezd Volkswagen ID.4 s 77 kW motorem nižší než uváděný výrobcem.
Zimní provoz
Při teplotách pod 0 °C klesá dojezd elektromobilu VW ID.4 až o 30-40 %, což znamená efektivní vzdálenost kolem 340 km na jedno nabití. Nízká teplota zvyšuje spotřebu energie ID.4 zejména kvůli nutnosti aktivního vytápění baterie a interiéru vozu. Zimní provoz znamená také častější zapínání topení a využití klimatizace, které dále snižují dojezd elektromobilu. Tyto podmínky vyžadují pečlivé plánování nabíjení VW ID.4 a zohlednění degradace baterie elektromobilu v chladném prostředí.
Jaké jsou praktické tipy pro maximalizaci dojezdu Volkswagen ID.4 77 kW?
Maximalizace dojezdu elektromobilu VW ID.4 s motorem 77 kW závisí především na správném využití jízdních režimů a stylu jízdy. Eco režim výrazně snižuje spotřebu energie ID.4 tím, že optimalizuje výkon a rekuperaci, čímž prodlužuje dojezd až o 10-15 %. Plynulá jízda bez prudkých zrychlení a brzdění dále šetří energii a zvyšuje efektivitu provozu vozu.
Správné nabíjení VW ID.4 ovlivňuje nejen aktuální dojezd, ale i životnost baterie. Doporučuje se vyhýbat úplnému vybití a častému rychlonabíjení DC, protože tyto faktory urychlují degradaci baterie elektromobilu a snižují její kapacitu. Plánování nabíjení tak pomáhá udržet dojezd v dlouhodobém horizontu na optimální úrovni.
Tipy pro maximální dojezd VW ID.4 77 kW:
- Aktivujte eco režim pro snížení spotřeby energie
- Jezdejte plynule, bez prudkých změn rychlosti
- Nabíjejte pravidelně a vyhýbejte se častému rychlonabíjení DC
- Udržujte baterii mezi 20 % a 80 % kapacity pro lepší životnost
- Sledujte teplotu baterie, protože extrémy mohou ovlivnit dojezd a degradaci baterie elektromobilu
Tyto postupy výrazně zlepšují praktický dojezd VW ID.4 s motorem 77 kW v reálném provozu a pomáhají zachovat kapacitu baterie na dlouhá léta.
Jak dlouho vydrží baterie Volkswagen ID.4 s kapacitou 77 kWh?
Životnost baterie u elektromobilu VW ID.4 s kapacitou 77 kWh ovlivňuje celkový dojezd vozidla během jeho používání. Degradace baterie je přirozený proces, který snižuje kapacitu akumulátoru a tím i reálný dojezd elektromobilu v průběhu času.
Degradace baterie
Degradace baterie elektromobilu VW ID.4 probíhá postupně a po ujetí přibližně 150 000 kilometrů či třech letech používání klesá kapacita baterie typicky o 10-20 %. Tento úbytek kapacity baterie znamená snížení maximálního dojezdu elektromobilu. Vliv degradace baterie na dojezd je významný, protože nižší kapacita znamená kratší vzdálenost, kterou vozidlo ujede na jedno nabití.
Tip: Pro udržení dojezdu je vhodné využívat optimální jízdní režimy elektromobilu a omezit časté rychlonabíjení DC, které může degradaci zrychlit.
Časté dotazy
Jaký je reálný dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?
Reálný dojezd se pohybuje mezi 420 a 450 km za příznivých podmínek při spotřebě 17,2-18,2 kWh/100 km.
Jak teplota ovlivňuje dojezd Volkswagen ID.4 77 kW?
Při teplotách pod 0 °C klesá dojezd až o 30-40 %, což znamená snížení na cca 340 km.
Jak rychle se nabíjí baterie Volkswagen ID.4 77 kW?
DC rychlonabíjení umožňuje dobít baterii na 80 % za 28-35 minut výkonem 125-175 kW.
Jak dlouho vydrží baterie Volkswagen ID.4 77 kWh?
Po 150 000 km a 3 letech klesne kapacita baterie o 10-20 %, což ovlivňuje dojezd.
Jaké jízdní režimy má Volkswagen ID.4 a jak ovlivňují dojezd?
Eco režim prodlužuje dojezd o 10-15 %, sportovní režim jej naopak snižuje zvýšenou spotřebou.
Jaké jsou rozměry a hmotnost Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?
Rozměry jsou 4584 × 1852 × 1612 mm a hmotnost vozu je 2124 kg.
Jaké faktory nejvíce ovlivňují spotřebu Volkswagen ID.4 77 kW?
Teplota, rychlost jízdy, jízdní režimy a používání topení či klimatizace mají zásadní vliv.
Jaké jsou typy nabíjení Volkswagen ID.4 77 kW?
Podporuje AC nabíjení do 11 kW a DC rychlonabíjení do 125-175 kW s konektory CCS Combo a Typ 2.
Jak lze maximalizovat dojezd Volkswagen ID.4 77 kW?
Používejte eco režim, jezděte plynule, plánujte nabíjení podle počasí a pravidelně kontrolujte baterii.
Kde se vyrábí Volkswagen ID.4?
Volkswagen ID.4 se vyrábí v několika závodech koncernu Volkswagen v Evropě.
Jaký je vliv rychlosti jízdy na dojezd Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?
Při rychlosti nad 90 km/h se dojezd výrazně snižuje, přibližně o 20 % při 120 km/h ve srovnání s jízdou při 80 km/h.
Jaký je průměrný dojezd Volkswagen ID.4 77 kW v městském provozu?
V městském provozu lze očekávat dojezd kolem 350 až 380 km díky nižší spotřebě energie při častém zastavování a rozjezdu.
Jaký vliv má používání klimatizace na dojezd Volkswagen ID.4 77 kW?
Zapnutá klimatizace může snížit dojezd až o 10-15 %, zejména při extrémních venkovních teplotách.
Jaké jsou náklady na provoz Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW na 100 km?
Náklady na elektřinu jsou přibližně 30 až 40 Kč na 100 km, závislé na ceně elektřiny a stylu jízdy.
Jaká je kapacita baterie Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW?
Baterie má kapacitu 77 kWh, což umožňuje teoretický dojezd přes 500 km podle WLTP.
Jak ovlivňuje použití režimu rekuperace brzdění dojezd vozu Volkswagen ID.4 77 kW?
Silnější rekuperace může prodloužit dojezd až o 5-7 % díky zpětnému nabíjení baterie při brzdění.
Je možné prodloužit dojezd Volkswagen ID.4 77 kW pomocí doplňkových solárních panelů?
Volkswagen ID.4 neobsahuje integrované solární panely, a tak nemá možnost prodloužení dojezdu touto cestou.
Jaká je životnost baterie Volkswagen ID.4 s motorem 77 kW při běžném používání?
Baterie si zachovává přibližně 70-80 % kapacity po 8 až 10 letech běžného užívání.



